EnglishSlovak

Deň vidieka v Národnej rade SR

  • Domov
  • Deň vidieka v Národnej rade SR
25 sep
0

22. septembra sa Západnou terasou Bratislavského hradu niesli tóny ľudoviek a vône typických slovenských dobrôt. Pod záštitou predsedu parlamentu organizoval Vidiecky parlament na Slovensku 17. ročník Dňa vidieka v Národnej rade Slovenskej republiky s názvom „Ekonomicky rastúci vidiek“.

Cieľom stretnutia boli rozhovory so zákonodarcami o potrebách a problémoch slovenského vidieka a najmä o možnostiach ich riešenia. Spoluorganizátorom podujatia bol preto aj Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, na akcii zastúpený jeho predsedom Jaroslavom Karahutom.

Ak má vidiek ekonomicky rásť, sociálna ekonomika a sociálne poľnohospodárstvo sú jednoznačne témy, o ktorých v tejto súvislosti treba hovoriť. Využili sme preto ponuku a zastúpenie prostredníctvom Regionálnych centier sociálnej ekonomiky pre Žilinský a Košický kraj tu mal aj NP ISE. Úlohou kolegov bolo prítomných účastníkov podujatia informovať o implementácii zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch v súvislosti s rozvojom slovenského vidieka, upozorniť na bezplatné poradenstvo a pomoc pre všetkých záujemcov v našich regionálnych centrách.

Manželia Malecovci

Najlepší je živý príklad, ukážka dobrej praxe, preto si na podujatie prizvali manželov Malecovcov, ktorí úspešne vedú integračný registrovaný sociálny podnik s obchodným názvom Oblátky Malec. A urobili dobre, lebo sladká vôňa čerstvo pečených oblátok lákala k nim návštevníkov ako včely na med. So záujmom sa pristavil aj predseda Národnej rady Boris Kollár, ktorý podujatie svojím príhovorom zahájil. Oblátky mu iste chutili a veríme, že si všimol aj hrdo vystavený štatút registrovaného sociálneho podniku nad nimi.

Oblátky chutili aj predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi

„Sme radi, že sme sa podujatia mohli zúčastniť. Nadviazali sme spoluprácu s Vidieckym parlamentom a dohodli našu účasť na ich aktivitách na regionálnej i celoslovenskej úrovni,“ skonštatovala manažérka RC SE v Žiline Ľubica Lövingerová a pokračovala: „ a okrem toho sme využili šancu hovoriť o podpore a rozvoji sociálnej ekonomiky so štátnym tajomníkom MP SR Martinom Feckom a poslancami NR SR Petrom Dobešom a Petrom Vonsom.“

Kolegovia z RC SE v akcii

Manažér košického centra Adam Šepetka doplnil: „Sme tiež pozvaní k členstvu v regionálnej pilotnej skupine k prognostickej štúdii v rámci projektu PoliRural – Kolaboratívny vývoj politík pre budúcnosť vidieckych oblastí a ľudí na vidieku.“ „Z našej účasti na tomto tradičnom podujatí máme dobrý pocit a veríme, že budeme môcť aj my v Regionálnych centrách sociálnej ekonomiky svojou prácou prispieť k tomu, že vidiecke územie bude atraktívnou alternatívou pre život,“ dodali na záver.

Leave A Comment