EnglishSlovak

Príklady dobrej praxe našich projektov v RTVS

  • Domov
  • Príklady dobrej praxe našich projektov v RTVS
13 jan
0

Ako sme už avizovali, od polovice októbra môžu diváci RTVS vždy v pondelok sledovať na STV3 špeciálnu reláciu Cesty istoty. Jednotlivé diely prinášajú veľmi pútavou formou spracované príbehy ľudí, ktorým národné projekty realizované Implementačnou agentúrou MPSVR SR pomohli zmeniť život k lepšiemu.

Napríklad hluchonemá pani Erika z Okoča, ktorá sa vďaka realizácii myšlienky deinštitucionalizácie veľkých a neosobných sociálnych zariadení dostala k bývaniu v priateľskom prostredí rodinného domu. Alebo pán Fridolín, ktorý po šťastnom živote v dlhoročnom manželstve zostal zrazu na staré kolená na svete sám a stratený… Čo s ním? Domov dôchodcov na dožitie? Nie – vďaka terénnej opatrovateľskej službe v jeho obci sa u neho doma zjavila dobrá víla – opatrovateľka Marika a pán Fridolín nabral druhý dych… Alebo deti a mládež s ťažkým telesným a  mentálnym postihnutím, o ktorých je kvalitne postarané v centre sociálnych služieb v Trenčíne.

Život v príbehoch o sociálnej ekonomike

Tých príbehov so šťastným koncom, resp. začiatkom krajšieho života je v tejto relácii neúrekom. Aj v dieloch venovaných sociálnej ekonomike, kde sú krásne ukážky dobrej praxe registrovaných sociálnych podnikov a najmä ich spokojných zamestnancov. Lebo: „Život nie je prechádzka ružovou záhradou,“ ako hovorí moderátor Marcel Hanáček v úvode úplne prvého dielu relácie Cesty istoty.

Milanovi sa život skomplikoval, keď mu lekári diagnostikovali odumieranie očných nervov a nádor na mozgu. Jeho dovtedy stabilné zamestnanie, kde odpracoval 13 rokov, bolo na neho zrazu priveľa a musel hľadať iné riešenie. Našiel ho v registrovanom sociálnom podniku AfB v Trnave: „Do práce chodím s radosťou. Už viem, že to nie je fráza,“ priznal sa.

Z iného súdka je príbeh pána Tibora z Ilavy. On hľadal uplatnenie pre svoju zdravotne postihnutú dcéru. Rozhodol sa dať jej prácu sám, založil preto registrovaný sociálny podnik a pomoc v ňom našli aj iní znevýhodnení uchádzači o zamestnanie: „Ide nám o to, aby tí ľudia nesedeli doma, aby boli potrební.

Alebo obdivuhodný pán Peter, ktorý zostal po ťažkom úraze na invalidnom vozíku. Namiesto sebaľútosti a rezignácie začal pomáhať iným – v založenej chránenej dielni a registrovanom sociálnom podniku. Ich činnosť je absolútne netypická, odlišná od predstáv o činnosti chránenej dielne: „Ľuďom pomáhame, radíme, alebo vybavujeme na úradoch veci za nich. Všetko, čo treba. Lebo postihnutým nestačí urobiť nájazd na invalidný vozík. Tých bariér je omnoho viac.

Okrem množstva podobných príbehov nájdete v relácii aj rady a inšpirácie, ako na to, keď by ste aj vy chceli niekomu pomôcť. Všetky odvysielané diely nájdete na kanáli YouTube IA MPSVR SR.

A ak vás zaujímajú špeciálne diely k téme sociálnej ekonomiky, nájdete ich YouTube kanáli Inštitútu sociálnej ekonomiky.