Mimoriadne opatrenia v súvislosti s koronavírusom Národné projekty » Programové obdobie 2007-2013 » Príbehy z práce tereňákov NP TSP (2)

Príbehy z práce tereňákov NP TSP (2)

Tereňáci a tereňáčky v komunitách nezriedka narazia aj na problémy, ktorých podstata na prvý pohľad nie je úplne zrejmá. Až bližším preskúmaním sa odhalí ich skutočná príčina. Môžu to byť napríklad aj rôzne predsudky a stereotypy prenášané z generácie na generáciu.

 

Pán Šimon sa obrátil na tereňáčky v obci na východe Slovenska so žiadosťou o pomoc pri riešení problémov jeho dcéry. Katka má 15 rokov a už viac ako tri roky pomerne často uteká zo školy. Viackrát sa k záškoláctvu pridal aj útek z domova. Dievča potom nezriedka našli v spoločnosti ľudí bez domova, ktorú sama rada vyhľadávala.

 

Tereňáčky Katke sprostredkovali rozhovor s psychológom. Vysvitlo, že v jej prípade sa nejedná o „bežnú“ poruchu správania. Katkine problémy mali hlbšie príčiny a skutočná pomoc si vyžadovala dlhodobejšiu starostlivosť pod dohľadom psychiatra.

 

Zdalo sa, že veci sú jasnejšie a Katka má otvorenú cestu k lepšiemu životu. Preto tereňáčky ostali zaskočené, keď sa pán Šimon kategoricky postavil proti a nesúhlasil s ústavnou starostlivosťou. Mal obavy, že Katku okolie označí za „blázna“ a veľmi jej to ublíži. Mal tiež obavy, že to bude „biľag“ pre celú rodinu. Vysvetľovanie zo strany teréňačok dlhšiu dobu neprinášalo žiadne ovocie – vždy keď bol Šimon odhodlaný svoje rozhodnutie zmeniť, na poslednú chvíľu predsa len prevážili obavy z verejného odsúdenia.

 

Šimon chcel veriť, že Katkino správanie sa napraví „samo“. Napokon Katka opäť utiekla z domu a niekoľko dní sa ju nedarilo nájsť. Až táto situácia a obavy o dcéru Šimona presvedčili, aby prekonal tlak okolia a tradičných noriem. Svoj vnútorný boj vyhral. Katka je v súčasnosti v starostlivosti odborníkov a jej stav sa výrazným spôsobom zlepšuje.

 

Tereňáci a tereňáčky v komunitách nebojujú teda len proti problémom, ktoré sužujú ľudí tlakom „zvonku“. Mnohé z nich je možné úspešne vyriešiť až vtedy, ak povolí tlak predsudkov a stereotypov, ktoré nás vo svojej moci držia „zvnútra“. Preto je nanajvýš potrebné, aby citlivá a dlhodobá práca s nimi – tak ako v tomto prípade – bola neoddeliteľnou súčasťou kvalitnej terénnej sociálnej práce.