Mimoriadne opatrenia v súvislosti s koronavírusom O agentúre » Národné projekty » Programové obdobie 2007-2013 » Príbehy z práce tereňákov NP TSP (4) - Rožňava

Príbehy z práce tereňákov NP TSP (4) - Rožňava

Riešenie školskej dochádzky patrí medzi problémy, ktoré tereňáci a tereňáčky v národnom projekte TSP v obciach riešia pomerne často. Dôvody vynechávania v škole môžu byť rozmanité. Príbeh 13 ročného dievčaťa z Rožňavy, hovorme jej Alenka, je jedným z tých, ktoré majú dobrý koniec.

 

Alenka začala vynechávať školu. Spočiatku 2-3 dni v mesiaci. Problém s tereňáčkami riešila hlavne jej mama. Po skončení školského roka sa rozhodla dcéru preložiť do inej školy. Oslovená škola však Alenku odmietla prijať a tá bola nútená chodiť do „starej“ školy. Začiatkom novembra na rodičovskom združení vyšlo najavo, že Alenka od začiatku školského roka ešte ani raz nebola v škole. Spolu s mamou navštívili riaditeľku a dohodli sa, že Alenka opäť začne chodiť do školy. Na druhý deň však Alenka opäť neprišla. Tereňáčky navštívili rodinu a zisťovali príčiny Alenknho nechodenia do školy. Zároveň vysvetlili  Alenke a jej mame, k akým dôsledkom môže viesť dlhodobá absencia. Na druhý deň Alenka prišla do školy, no bola frustrovaná a vyhrážala sa, že v prípade, ak bude musieť byť v škole, tak si fyzicky ublíži. V reakcii na to tereňáčky motivovali matku Alenky k návšteve psychiatra. Vyšlo najavo, že Alenka bola s najväčšou pravdepodobnosťou v škole dlhodobo šikanovaná a preto odporučil prestup na inú školu. Škola, ktorá ju predtým nechcela prijať, zmenila postoj. Tereňáčky sprevádzali mamu v procese vybavovania potrebných dokumentov a Alenka prestúpila do novej školy. Neskôr tiež pomáhali Alenke s adaptáciou v novom prostredí a povzbudzovali ju k učeniu a pravidelnému navštevovaniu školy. Po prvom roku v novej škole je Alenka ako vymenená, nevymeškáva, pravidelne chodí do školy a teší sa do siedmeho ročníka.

 

Ilustračný obrázok - škola