Mimoriadne opatrenia v súvislosti s koronavírusom O agentúre » Národné projekty » Programové obdobie 2007-2013 » Adventný čas na nás dýcha už tretí týždeň

Adventný čas na nás dýcha už tretí týždeň

Apely na zastavenie, výdych a prudké vnorenie sa do vianočnej atmosféry, pre niekoho spojenej aj s hlbším biblickým významom, pre iných nemenej dôležitý pre pokojný čas strávený v kruhu rodiny a blízkych.

V utorok sme boli v Nových Zámkoch. Cesta vlakom ubehla tak rýchlo, až som mala pocit, že ju ani nevnímam. Zamyslená do očakávania prílevu novej energie, lásky a radosti, som spolu s kolegyňou na stanici vystúpila. Vo Františkánskom kláštore 9. decembra začala výstava výrobkov a vernisáž obrazov obyvateľov dvoch domovov sociálnych služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja – ZSS Lipka Lipová a ZSS Kamilka Maňa.

Vítali ma úsmevy pánov, ktorých som stretla v polovici novembra na návšteve v Lipke. Na otvorenie si pripravili program, plný láskavých slov a želaní pokojného prežitia najkrajších sviatkov v roku. Obyvatelia ZSS prišli do komunity s otvorenými srdcami, očami aj ústami. Komentovali, prihovárali sa verejnosti, zástupcom VÚC, iným, ktorí sa na otvorení pristavili. Žiarila z nich radosť z možnosti byť medzi ľuďmi v meste, predstavovať im svoju prácu a cez ňu vlastne aj svoj život.

Ak nik iný, oni boli tým štartovacím motorom mojej vianočnej nálady. Nebol to ani stojaci ozdobený stromček v našej obývačke, ani vaječný likér v chladničke, dokonca ani príprava na vianočnú besiedku dcéry. Boli to títo ľudia.

Ak sa vám bude teda chcieť a rozhodnete sa aj vy zastaviť a prudko vydýchnuť, príďte do Františkánskeho kláštora v Nových Zámkoch, alebo aj inam, napríklad:

-          16. decembra do Žiaru nad Hronom na vystúpenie obyvateľov DSS Ladomerská Vieska, spolu so súborom Hron tu budú aj pre vás s MsKC

-          16. decembra do ZSS Lipka v Lipovej, kde sa bude konať tradičné posedenie pod stromčekom spojené s kultúrnym programom, ktoré chystajú obyvatelia spolu so Spojenou školou v Nových Zámkoch

-          17. decembra do kostola v Ladomerskej Vieske, kde o 7,00 gospel odspieva celú omšu s neopísateľnou atmosférou 

-          19. decembra do kultúrneho domu v Okoči, kde obyvatelia vystúpia s kultúrnym programom na Predvianočnej slávnosti a odprezentujú svoje výrobky.

-          22. decembra na adventný koncert v Opatovskom Sokolci

Cez takéto akcie ale aj mnohé iné – vianočné stretnutia s dobrovoľníkmi, varenie kapustnice, bowlingový turnaj, predstavenia pre seniorov, koncerty, trhy, výstavy ... sa k vám dostane kúsok človečiny, nepoškvrnenej dnešným rýchlikovým životom. Srdečnosť, otvorenosť a prirodzenosť si vás nájde rovnako rýchlo, ako sa vám vyhnú kútiky úst do spontánneho úsmevu.

Každý si budujeme vlastné vianočné zvyky a tradície. Prinášame si ich z rodiny, od našich blízkych, meníme ich podľa seba, dotvárame, pridávame tie od partnera/partnerky, sprostredkovávame ich cez jedinečné zážitky našim deťom. Trávime sviatky v kruhu našich blízkych, aby sme rozdávali ale aj načerpali energiu do ďalšieho roka.

Ako to robia obyvatelia DSS teraz? Niektorí odchádzajú domov, iní k známym alebo priateľom, niektorí ostávajú v kaštieli. Skúsme myslieť teraz chvíľku aj na nich a spolu sa snažme dopriať im zážitok pravého čara Vianoc, spojeného s vôňou pečiva a ihličia, medu a cesnaku. Aby si aj oni mohli začať budovať vlastné zvyky, prežiť si ich v normálnom nesimulovanom živote u nich „doma“. Skúsme to spolu!

Priatelia, všetkým vám prajeme kľudné, požehnané Vianoce, naplnené smiechom a vravou rodiny, priateľov a blízkych. Aby ste si prudko vydýchli, oprostili sa od ťažkostí bežného dňa a chvíľku rozjímali nad všetkým pekným, čo sa vám za tento už pomaly uplynulý rok, prihodilo.

Šťastné a veselé!                                                            

 • Predvianočná výstava » Kliknite pre zväčšenie ->

  Predvianočná výstava

 • Predvianočná výstava » Kliknite pre zväčšenie ->

  Predvianočná výstava

 • Predvianočná výstava » Kliknite pre zväčšenie ->

  Predvianočná výstava

 • Predvianočná výstava » Kliknite pre zväčšenie ->

  Predvianočná výstava